top of page

Jak wygląda pierwsza wizyta u terapeuty uzależnień?

Zaktualizowano: 31 lip

Uzależnienie dla wielu osób jest tematem tabu. Najważniejszym etapem w procesie leczenia zdecydowanie jest podjęcie pierwszego kroku. Praca z psychologiem uzależnień jest określana jako niezbędna do osiągnięcia dobrostanu psychicznego. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega pierwsza wizyta u terapeuty uzależnień i jak się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta u psychologa

Terapeuta uzależnień jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie świadczenia usług dotyczących zdrowia psychicznego. Uzyskał odpowiednią wiedzę poprzez studia wyższe, szkołę psychoterapii i przebycie odpowiednich kursów dotyczących terapii uzależnień - musi ciągle ją aktualizować. Posiada również doświadczenie związane z bezpośrednią pracą z osobami uzależnionymi. W swojej pracy miał do czynienia z najróżniejszymi przypadkami pacjentów, których historia i przebieg choroby mogą znacznie się różnić. Bardzo ważna jest świadomość klienta o tym, że jedynym celem pracy terapeuty jest świadczenie przez niego pomocy.


Specjalista ten posiada odpowiednią wiedzę na temat różnego rodzaju uzależnień. Do tych możemy zaliczyć m.in. uzależnienia od substancji chemicznych (np. alkohol, narkotyki, leki) lub uzależnienia behawioralne (jedzenie, seks, hazard itp.) Terapeuta wie również, jakie mogą być mechanizmy prowadzące do rozwinięcia uzależnienia, problemy (np. osobiste, społeczne, zdrowotne) osób uzależnionych i trudności, jakich pacjent doświadcza w procesie leczenia.


Terapeuta uzależnień charakteryzuje się przede wszystkim empatią, rozwagą i spokojem. Podczas terapii jego zadaniem jest utrzymywanie dobrostanu psychicznego u pacjenta. Specjalista rozumie szereg emocji i doświadczeń, z którymi zmaga się klient.


Bardzo ważnym elementem pracy z terapeutą jest poufność. Jego praca z pacjentem jest objęta tajemnicą zawodową. Ułatwia to budowanie zaufania w relacji terapeutycznej.Jak wygląda pierwsza wizyta u terapeuty uzależnień?

Przygotowania do wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta u terapeuty uzależnień polega zazwyczaj na przeprowadzeniu wywiadu. W zależności od nurtu terapii i narzędzi terapeuty jego praca może się różnić, jednak większość aspektów terapii wygląda podobnie.


Terapeuta będzie wymagał od nas podstawowych informacji, takich jak wiek, aktywność zawodowa i problemy, z którymi zmagamy się na co dzień. Może zadać pytania dotyczące naszego życia prywatnego, w tym m.in. relacji, zainteresowań, edukacji, zdrowia.


Jednymi z najważniejszych informacji, które będziemy musieli mu przekazać, są charakter uzależnienia, opisanie substancji lub zachowania, z którym się zmagamy, nasza historia z uzależnieniem i przebyte kroki w zakresie leczenia. Podczas psychoterapii uzależnień będziemy mieć styczność głównie z naszymi stanami emocjonalnymi i wynikającymi z nich działaniami behawioralnymi.

Poprzez przeprowadzenie wywiadu terapeuta będzie mógł ocenić psychiczny i fizyczny stan Twojego zdrowia. Dzięki niemu profesjonalista zapozna się z Twoim problemem i motywacją, dzięki której udało ci się podjąć decyzję w sprawie leczenia. Ważnym elementem pierwszej wizyty będzie ustanowienie celu terapii, do którego będziecie dążyć w jej przebiegu.

Już od pierwszej wizyty specjalista będzie budował z Tobą przyjacielską relację terapeutyczną. Będzie dążył do zmniejszenia Twojego stresu, a zwiększenia poczucia zaufania.


Od Ciebie jednak zależy decyzja o tym, czy charakter terapii uzależnień jest dla Ciebie odpowiedny. Pamiętaj jednak o tym, że odczuwane emocje zawsze będą miały wpływ na twoje podejście. Warto więc od samego początku zaufać terapeucie, jego wiedzy i doświadczeniom.


💡 Pamiętaj! Zebrane przez terapeutę informacje służą tylko twojemu dobru i stworzeniu unikalnego przebiegu terapii.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u terapeuty uzależnień?


Odpowiednie przygotowanie się do pierwszej wizyty może ułatwić jej przebieg zarówno Tobie, jak i terapeucie. Warto zapisać sobie przed wizytą to, co chcemy powiedzieć i jakie mamy oczekiwania wobec terapii.

  • Zastanów się nad tym, o czym chcesz rozmawiać z terapeutą. Przygotuj podstawowe informacje o sobie tak, aby żadne ważne sprawy nie umknęły pod wpływem silnych emocji. Takimi rzeczami mogą być Twoja historia z uzależnieniem lub stan Twojego zdrowia.

  • Nie wahaj się okazywać szczerych emocji terapeucie. Każde twoje przemyślenia i przeczucie są ważne w budowaniu relacji terapeutycznej i przebiegu terapii. Dla terapeuty są ważne zarówno twoje obawy, jak i nadzieja. Psycholog zrozumie Twój lęk, złość czy wstyd.

  • Określ swoje oczekiwania dotyczące efektów terapii. Może być to np. zmniejszenie częstotliwości zażywania substancji lub poprawa relacji rodzinnych. Obie strony relacji terapeutycznej będą do tego dążyć.

  • Przygotuj się na rozmowy dotyczące twojej sfery prywatnej i pytania dotyczące życia osobistego. Pamiętaj jednak, że to Ty wyznaczasz granicę między tym, co chcesz powiedzieć, a czego nie.

  • Nie miej oporów przy stawianiu oczekiwań bądź pytań kierowanych do terapeuty. Służy on Twojej pomocy i będzie gotów odpowiedzieć na twoje obawy dotyczące charakteru terapii czy trudności we wdrażaniu jej w codzienne życie. Otwarta komunikacja pomoże wam w budowaniu relacji terapeutycznej.

  • Pamiętaj o tym, że terapeuta nie jest lekarzem. Nie może wypisywać leków ani decydować o hospitalizacji. Posiada jednak odpowiednią wiedzę na temat substancji i zachowań, więc możesz otwarcie rozmawiać z nim na ten temat. Ważna jest świadomość, że psychoterapia jest efektywnym sposobem leczenia uzależnień.


O co pyta psycholog

Kiedy udać się do terapeuty uzależnień?


Wizyta u terapeuty uzależnień musi zostać rozpoczęta przez stanowczo podjętą decyzję. Zastanów się, co skłoniło cię do pierwszej wizyty lub nawet sprawdzenia tego artykułu. Być może nie ty zmagasz się z uzależnieniem, ale ktoś Tobie bliski.


Najczęstszą odpowiedzią jest stopniowe przejmowanie naszego życia przez uzależnienie, czy to przez substancję, czy przez zachowanie. Zauważamy, że decyzje, które podejmujemy, zaczynają być kierowane uzależnieniem. Uzależnienie jest chorobą, która wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Cierpieć na nim mogą nasze relacje lub aktywność zawodowa. Osoby uzależnione często ignorują pierwsze niepokojące sygnały, zauważają je natomiast nasi bliscy. Uzależnienie zaczyna kontrolować nasze życie. Najważniejszym elementem podjęcia takiej decyzji jest uświadomienie sobie własnego problemu z uzależnieniem.


W przypadku uzależnienia od leków, narkotyków lub alkoholu ważna jest również konsultacja z lekarzem. Nadmierne zażywanie tych substancji i nieodpowiednie ich odstawienie może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Niektórymi objawami odstawiennymi mogą być lęk, depresja, padaczka lub nudności. Powierzmy więc nasze zdrowie odpowiedniemu specjaliście, który przeprowadzi nas przez te trudne kroki. Terapia uzależnień jest skuteczna dopiero po odwyku fizycznym.Czego oczekiwać po wizycie u terapeuty uzależnień?


Terapeuta uzależnień nie zmieni naszego życia, tylko pomoże nam samym stawiać pierwsze kroki w adaptacji do nowej rzeczywistości. Specjalista ten nauczy nas stosować odpowiednie działania, które poprawią jakość życia wolnego od nałogów. Od terapeuty uzależnień możemy spodziewać się pomocy w zakresie psychicznym, emocjonalnym i behawioralnym.

Przez okres terapii stopniowo będziemy uczyć się rozpoznawać nasze uczucia, które prowadziły uprzednio do sięgania po używkę. Terapeuta pokaże nam nowe sposoby radzenia sobie z nimi. Poprzez indywidualne podejście do pacjenta używane przez terapeutę narzędzia będą dostosowane do własnych potrzeb. Poza gabinetem nauczymy się wprowadzać jego nauki i rady w życie codzienne.


Czy terapeuta uzależnień może przepisywać leki na pierwszej wizycie?


Terapeuta nie może przepisywać leków. Pomimo tego, że wśród terapeutów zdarzają się lekarze psychiatrzy, zaleca się oddzielenie leczenia farmakologicznego od psychoterapii.


Psychoterapia polega na leczeniu ludzkiej psychiki. Nie możemy oczekiwać, że leki pomogą nam wyjść ze wszystkich trudnych problemów. Razem z terapeutą nauczymy się sami zarządzać naszym życiem tak, aby radzić sobie z trudnościami i nie wpaść ponownie w nałóg.


Terapeuta uzależnień może nas jednak skierować do specjalisty medycznego w celu przeprowadzenia różnych badań czy przepisania leków.
Ile trwa wizyta u terapeuty uzależnień?


Podobnie jak w przypadku innych rodzajów terapii, sesja terapeutyczna uzależnień trwa zazwyczaj 45-60 minut. Warto jednak wziąć pod uwagę, że pierwsza wizyta może potrwać trochę dłużej, ze względu na dogłębne przeprowadzenie wywiadu i ustanowienie odpowiednich celów terapeutycznych.


Ile kosztuje wizyta u terapeuty uzależnień?


Cena jednej wizyty u terapeuty może się wahać w zależności od jej miejsca czy dostępności wyspecjalizowanych psychoterapeutów. Przy wizycie u prywatnego specjalisty należy jednak założyć cenę od 100 do 250zł. W przypadku skierowania na leczenie poprzez fundusz narodowy nie ponosimy za wizytę opłat, jednak musimy zmierzyć się z tym, że na wizytę w placówce publicznej możemy trochę poczekać. Jeśli czujemy, że sytuacja jest pilna, nie wahajmy się zgłosić po pomoc jak najszybciej. Jest ona dostępna od ręki zarówno u specjalistów prywatnych jak i publicznych.


 

Marta Stawowska-OwczarekMasz jeszcze jakieś pytania?


Najlepiej odpowie na nie terapeutka uzależnień.

Nazywam się Marta Stawowska-Owczarek i zapraszam na konsultacje w naszej łódzkiej placówce lub online.

bottom of page