top of page

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?

Rozmowy na intymne tematy związane z naszą seksualnością i życiem uczuciowym są dla wielu z nas wstydliwe. W tym artykule postaramy się przybliżyć, dlaczego zgłoszenie się do specjalisty jest aktem odwagi i pierwszym dobrym krokiem ku poprawie naszego życia.

Pierwsza wizyta u psychologa

Seksuolog to specjalista, który posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu medycyny, psychologii oraz socjologii. Specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów z zakresu naszego życia płciowego. Dzięki swojej wszechstronnej wiedzy łączącej kilka dziedzin nauki możemy uzyskać od niego wsparcie i pomoc zarówno z dolegającym nam przypadłościami natury psychicznej, jak i fizycznej.


Seksuologiem może zostać zarówno lekarz medycyny np.: urolog, ginekolog lub psychiatra, jak i psycholog. Najważniejszymi różnicami między seksuologiem po studiach lekarskich i psychologii są niektóre uprawnienia i kompetencje przysługujące seksuologowi. Seksuolog posiadający wykształcenie medyczne będzie mógł przepisać nam leki na receptę oraz zbadać naszą fizjonomię. Natomiast seksuolog posiadający wykształcenie psychologiczne będzie mógł wdrożyć odpowiednią terapię psychologiczną.Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?

Przygotowania do wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta u seksuologa pod wieloma względami wygląda podobnie jak pierwsza wizyta u psychologa.


Podczas pierwszego spotkania seksuolog będzie starał się zebrać o nas jak najwięcej informacji. Wywiad będzie się koncentrował zarówno na zapoznaniu się z nami jak i naszym życiem prywatnym (naszych doświadczeniach seksualnych, obecnych bądź przeszłych partnerkach i partnerach seksualnych). Jak i na naszym zdrowiu (fizycznym a także psychicznym) oraz na dolegliwościach, z którymi zgłaszamy się do specjalisty.

Jeśli seksuolog posiada specjalizację ginekologa bądź urologa w przypadku zgłaszanych przez nas dolegliwości fizycznych, może zaproponować nam badanie.

Seksuolog jest zobowiązany do przestrzegania kodeksu etyki lekarskiej lub kodeksu etycznego psychologa. Oznacza to, iż specjalista w kontaktach z nami jest zobowiązany do stosowania jedynie technik sprawdzonych przez naukę, które mają służyć dobru pacjenta. Seksuologa obowiązuje też tajemnica zawodowa, dzięki czemu wszystko, co powiemy na sesji, powinno zostać między nami i specjalistą.


💡 Od dobrego specjalisty możemy spodziewać się życzliwego, bezstronnego podejścia, które będzie miało na celu udzielenie nam fachowej pomocy. Pamiętaj, że uświadomienie sobie problemów oraz zgłoszenie się do specjalisty jest aktem odwagi i pierwszym dobrym krokiem ku poprawie naszego życia.

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?


Rozmowy na intymne tematy związane z naszą seksualnością i życiem uczuciowym są dla wielu z nas wstydliwe. Perspektywa rozmowy z obcą nam osobą na tak prywatne tematy może wywoływać dyskomfort. Dlatego przed pierwszą wizytą warto pamiętać, że udajemy się do specjalisty, który nie będzie nas oceniał.


Od dobrego specjalisty możemy spodziewać się życzliwego, bezstronnego podejścia, które będzie miało na celu udzielenie nam fachowej pomocy. Pamiętaj, że uświadomienie sobie problemów oraz zgłoszenie się do specjalisty jest aktem odwagi i pierwszym dobrym krokiem ku poprawie naszego życia.


Oprócz pozytywnego nastawienia przed wizytą warto zastanowić się, z jakimi przypadłościami zgłaszamy się do seksuologa. Jeśli czujemy, iż nasz problem może mieć podłoże fizyczne warto udać się do seksuologa z wykształceniem lekarskim. Natomiast jeśli czujemy, iż nasze podłoże może mieć źródło w psychice, warto udać się do specjalisty po psychologii.O co pyta psycholog

Kiedy iść do seksuologa?


Do seksuologa możemy udać się w wielu sytuacjach naszego życia. Na ogół warto skorzystać z pomocy specjalisty kiedy czujemy, iż samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z naszymi problemami. Również w przypadku sytuacji obniżających nasz dobrostan psychiczny bądź wpływających negatywnie na nasze relacje.


Seksuolog może być dla nas pomocny także w sytuacjach, w których chcielibyśmy rozwiać, nękające nas wątpliwość i obawy. Także w przypadku uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące życia seksualnego.Jakie pytania może zadać seksuolog?


Podczas wywiadu oraz dalszych etapów leczenia spotkasz się z różnymi pytaniami, które będą dotyczyć twojego zdrowia, doświadczeń czy przeżywanych trudności. Pytania te pozwolą specjaliście na zrozumienie sytuacji w której się znalazłeś. Podczas wizyty u seksuologa możesz zostać zapytany o:

 • kwestie zdrowotne takie jak: aktualny stan zdrowia, ostatnie wyniki badań, przyjmowane leki, przebyte zabiegi,

 • obecne samopoczucie psychiczne,

 • Twoją orientację seksualną,

 • Twoje przekonania dotyczące seksu, płci, orientacji seksualnej,

 • doświadczenia w relacjach intymnych - zarówno te z przeszłe jak i obecne,

 • doświadczenia seksualne, między innymi inicjację seksualną oraz częstotliwość zachowań seksualnych,

 • Twoje fantazje seksualne.

💡 Pamiętaj, że masz prawo nie udzielać odpowiedzi, jeśli nie czujesz się komfortowo Tylko Ty decydujesz, czym podzielisz się ze specjalistą i jakie informacje przekażesz podczas wizyty.

Z jakimi problemami można udać się do seksuologa?


Z racji interdyscyplinarnego charakteru specjalizacji wachlarz dolegliwości, przy których seksuolog może nam pomóc, jest rozległy. Po pomoc możemy zwrócić się w przypadkach dotyczących zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej naszego życia intymnego. Oto niektóre z nich:

 • zaburzenia erekcji (niepełna, zanikająca bądź całkowity brak erekcji),

 • zaburzenia wytrysku (przedwczesny, opóźniony, brak możliwości wytrysku),

 • hipolibidemia (przewlekły lub nawracający obniżony popęd seksualny, lub jego brak),

 • hiperseksualność (ciągła, wyniszczająca i uporczywa potrzeba uprawiania stosunków płciowych),

 • seksoholizm (przymus zachowań o podłożu seksualnym),

 • uzależnienie od masturbacji,

 • uzależnienie od pornografii,

 • dyspareunia (odczuwanie bólu podczas stosunków seksualnych),

 • pochwica (skurcze utrudniające bądź uniemożliwiające współżycie seksualne),

 • anorgazmia (niemożliwość osiągnięcia orgazmu),

 • dysforia płciowa..

Czego oczekiwać po wizycie u seksuologa?


Seksuolog to kompetentny specjalista, z którym możemy podzielić się swoimi przeżyciami i problemami, z którymi się zmagamy. Możemy od niego oczekiwać indywidualnego, otwartego podejścia zarówno do nas jak i naszych dolegliwości.


Zarówno podczas wstępnej diagnozy jak i dalszego leczenia możesz być pewien, iż ani ty, ani twoje problemy nie będą oceniane. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu możesz liczyć na wstępną diagnozę i propozycje dalszych działań. Seksuolog może zaproponować Ci:

 • psychoterapię, na której przepracujesz twoje problemy o podłożu psychologicznym albo terapię par, na której będziesz miał przestrzeń, aby uzdrowić relację z drugą połówką,

 • farmakoterapię – dobranie i przepisanie odpowiednich leków, które poprawią twoje funkcjonowanie,

 • wypisać skierowanie na badania takie jak: zbadanie poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu - jeśli seksuolog jest również lekarzem,

 • skierować Cię do innego specjalisty, aby poszerzyć wywiad np. do urologa lub ginekologa.

💡 Pamiętaj! Zdrowe i udane pożycie seksualne jest u większości jednym z kluczowych elementów kształtujących nasz dobrostan psychiczny i zadowolenie z życia. Masz pełne prawo korzystać z pomocy specjalisty oraz podejmować niezbędne leczenia bez poczucia wstydu.

Ile trwa wizyta u seksuologa?


Wizyta u seksuologa trwa zazwyczaj tyle samo, ile u psychologa. Standardowym czasem na jedną sesję u seksuologa jest 50 min. Jest to optymalny czas na przedstawienie i swoich problemów. Jednocześnie zostaną zachowane zdrowe proporcje, w celu uniknięcia przeciążenia psychicznego.


Ile kosztuje wizyta u seksuologa?


Ze względu na wyspecjalizowanie i wysokie zapotrzebowanie na usługi seksuologa ceny za wizytę wahają się od 120 do nawet 250 zł. Ceny te są w dużej mierze uzależnione od lokalizacji, doświadczenia, stażu oraz wykształcenia seksuologa.


Czy wizytę u seksuologa mogę odbyć online?


Podobnie jak wizyty u psychologów i lekarzy wizytę u seksuologa można odbyć online. Forma ta nie wpływa negatywnie na przeprowadzanie wywiadu ani psychoterapii. Pod względem komfortu taka forma może być korzystna jeśli lepiej czujesz się w znajomych Ci przestrzeniach. Także w przypadku jeśli dojazdy do placówki byłyby dla Ciebie utrudnieniem zarówno pod względem czasowym jak i finansowym.


Pamiętaj! Aby dobrze przygotować się do sesji online, zadbaj o następujące rzeczy:

 • komfortową lokację na cały czas trwania sesji,

 • odizoluj się od rozpraszającego otoczenia, które może zakłócać przebieg sesji,

 • zadbaj o nie uczestnictwo osób trzecich podczas trwania spotkania, aby zapewnić prywatność rozmowy.

 
Alicja Tajsich

Masz jeszcze jakieś pytania?


Najlepiej odpowie na nie seksuolożka.

Nazywam się Alicja Tajsich i zapraszam na konsultacje bezpośrednio w naszej łódzkiej placówce lub online.bottom of page