top of page

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty może się różnić w zależności od preferencji terapeuty i rodzaju terapii, jaką oferuje. Dowiedz się, jak wygląda wywiad, czego się spodziewać oraz co musisz przygotować.

Pierwsza wizyta u psychologa

Psychoterapeuta to profesjonalista zajmujący się udzielaniem pomocy psychologicznej i terapeutycznej osobom mającym problemy emocjonalne, psychiczne lub zachowawcze. Jest to osoba, która uzyskała odpowiednie wykształcenie i przeszkolenie w dziedzinie psychoterapii i posiada umiejętności oraz narzędzia niezbędne do wspierania nas w procesie terapeutycznym i wprowadzaniu zmian w naszym życiu. Psychoterapeuci charakteryzuje się wysoką empatią i otwartością, aby stworzyć bezpieczną i wspierającą przestrzeń podczas sesji terapeutycznej.


Psychoterapeuta ma za zadanie pomagać nam w zrozumieniu i radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i psychicznymi, zmianie niezdrowych wzorców zachowań i osiągnięciu odpowiedniego dla nas psychicznego dobrostanu. Możemy liczyć, że dobry specjalista pomoże nam w procesie samorozwoju, zdrowienia i osiągania pozytywnych zmian w życiu.Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Przygotowania do wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty może się różnić w zależności od preferencji terapeuty i rodzaju terapii, jaką oferuje. Jednak pierwszym krokiem do rozpoczęcia terapii jest wywiad diagnostyczny.


Podczas wywiadu terapeuta postara się poznać podstawowe informacje na temat twojego życia, historii, problemów, które Cię dotykają, oraz celów terapeutycznych. Może Ci zadawać pytania na temat twojego stanu emocjonalnego, relacji z bliskimi, edukacji czy pracy.


Celem tego wywiadu jest uzyskanie jak najpełniejszego obrazu Twojej sytuacji z którą się zmagasz.

Warto pamiętać, że każdy terapeuta jest indywidualną jednostką, która funkcjonuje i prowadzi terapię we własnym stylu. Niektóre wizyty mogą być bardziej formalne, inne bardziej przyjacielskie w zależności od nurtu i podejścia terapeuty. Ważne jest, abyśmy pamiętali o własnym poczuciu bezpiecznie i komfortu. A także, że mamy prawo wybrać terapeutę, który będzie odpowiadał naszym preferencjom.


💡 Pamiętaj! Masz pełne prawo wybrać terapeutę, który będzie odpowiadał naszym preferencjom.

Jak przygotować się do wizyty u psychoterapeuty?


Odpowiednie przygotowanie się do wizyty u psychoterapeuty może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu czasu i zwiększeniu efektywności terapii. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w odpowiednim przygotowaniu się do wizyty:

 • Zrób przegląd swoich myśli i uczuć: Przyjrzyj się swoim myślom, uczuciom i doświadczeniom przed wizytą. Możesz zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, jakie są Twoje obawy i cele terapeutyczne. To pomoże Ci skoncentrować się na istotnych dla Ciebie obszarach podczas sesji.

 • Przygotuj listę pytań i obaw: Zastanów się nad tym, jakie pytania lub wątpliwości masz w związku z terapią. Możesz napisać je na kartce lub w notatniku, aby nie zapomnieć o nich podczas wizyty. Mogą to być pytania dotyczące metody terapeutycznej, oczekiwanych rezultatów czy częstotliwości wizyt.

 • Ustal priorytety: Jeśli masz wiele problemów lub obszarów, którymi chciałbyś się zająć, warto ustalić priorytety. Zastanów się, które kwestie są najważniejsze lub które problemy sprawiają Ci największe trudność w życiu codziennym, oraz nad czym chciałbyś się skoncentrować podczas terapii.

 • Przygotuj się na otwarte rozmowy: W terapii psychologicznej ważne jest, aby być otwartym i szczerym. Przygotuj się na otwarte rozmowy, w których będziesz mógł mówić o swoich uczuciach, myślach i doświadczeniach. Bądź gotowy na samorefleksję i zastanów się nad tym, jakie tematy i obszary życia są dla Ciebie istotne.

 • Zadawaj pytania i wyrażaj oczekiwania: Wizyta u psychoterapeuty to także okazja do zrozumienia, czy terapeuta jest odpowiedni dla Ciebie. Nie wahaj się zadawać pytań i wyrażać swoje oczekiwania wobec terapii. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo i miał zaufanie do terapeuty, dlatego warto zadawać pytania, które pomogą Ci zdecydować, czy jest to właściwy specjalista dla Ciebie.


O co pyta psycholog

O co mogę zostać zapytany podczas pierwszej wizyty u psychoterapeuty?


Podczas pierwszej wizyty psychoterapeuta często zadaje pytania mające na celu zdobycie jak najszerszej wiedzy na temat pacjenta oraz jak najlepiej zrozumieć jego sytuację. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań przez psychoterapeutów podczas pierwszej wizyty:

 • Jakie są powody, dla których szukasz wsparcia?

 • Jak długo trwają twoje problemy?

 • Czy wcześniej byłeś na terapii? Jeśli tak, to jakie były Twoje doświadczenia?

 • Jak twoje problemy wpływają na Twoje codzienne życie?

 • Czy masz jakieś cele terapeutyczne lub oczekiwania wobec terapii?

 • Czy czujesz, że posiadasz wsparcie społeczne?

 • Czy masz jakieś pytania lub obawy dotyczące terapii?

Warto pamiętać, że każdy psychoterapeuta ma własne preferencje i strategie pytań, które mogą się różnić w zależności od stylu pracy i nurtu terapii. Cel pytań jest jednak taki sam. Ma zapewnić specjaliście niezbędne informacje, które pomogą mu zrozumieć z czym się borykasz i dostosować terapię do twoich potrzeb.
Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?


Warto udać się do psychoterapeuty w sytuacjach, gdy odczuwasz trudności emocjonalne, psychiczne lub zachowawcze, które wpływają na twoje funkcjonowanie i jakość życia. Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać, że warto skonsultować się z psychoterapeutą:

 • Problemy emocjonalne: Jeśli odczuwasz trudności ze swoimi emocjami, które objawiają się między innymi jako uczucie przygnębienia, ciągły smutek, gniew czy niekontrolowana agresja, psychoterapia może pomóc w lepszym zrozumieniu i radzeniu sobie z tymi emocjami.

 • Problemy związane z relacjami: Jeśli masz trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi, czy to w sferze osobistej, rodzinnej czy zawodowej, psychoterapia może pomóc w eksplorowaniu wzorców zachowań i ulepszaniu umiejętności komunikacyjnych.

 • Trauma i stres: Jeśli doświadczyłeś traumatycznego wydarzenia lub cierpisz na związany ze stresem przypadłości, takie jak zespół stresu pourazowego (PTSD), psychoterapia może pomóc w procesie zdrowienia, redukcji objawów i odbudowy poczucia bezpieczeństwa.

 • Problemy związane z uzależnieniami: Jeśli masz trudności z uzależnieniami od substancji (alkohol, narkotyki itp.) lub zachowaniami kompulsywnymi (jedzenie, hazard, seksoholizm itp.), psychoterapia może pomóc w zrozumieniu i przerwaniu szkodliwych wzorców.

 • Problemy z tożsamością i samoakceptacją: Jeśli masz trudności z zaakceptowaniem siebie, zrozumieniem swojej tożsamości, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, psychoterapia może pomóc w pracy nad samoakceptacją i budowaniu pewności siebie.

 • Problemy związane z zaburzeniami psychicznymi: Jeśli cierpisz na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości czy inne, psychoterapia może być ważnym elementem leczenia, pomagającym w radzeniu sobie z objawami i poprawie jakości życia.

Pamiętaj, że każdy jest inny, a sytuacje życiowe mogą się różnić. Jeśli odczuwasz, że Twoje funkcjonowanie, samopoczucie lub jakość życia są ograniczane przez trudności emocjonalne lub psychiczne, skonsultowanie się z psychoterapeutą może być dla Ciebie korzystne. Psychoterapeuta może pomóc Ci w zrozumieniu i radzeniu sobie z wyzwaniami, które napotykasz.


💡 Pamiętaj! Psychoterapeuta może pomóc Ci w zrozumieniu i radzeniu sobie z wyzwaniami, które napotykasz.

Jakie są nurty psychoterapii i jak wybrać najlepszy dla siebie?


Psychoterapia obejmuje wiele różnych nurtów lub podejść terapeutycznych, z których każdy ma swoje unikalne cechy, techniki i teorie. Oto kilka głównych nurtów psychoterapeutycznych:

 • Psychoterapia psychodynamiczna: Skupia się na badaniu nieświadomych procesów i relacji z dzieciństwa, aby zrozumieć wpływ przeszłości na teraźniejszość. Koncentruje się na rozwijaniu wglądu i zrozumienia siebie oraz pracy nad relacjami interpersonalnymi.

 • Terapia poznawczo-behawioralna: Skupia się na badaniu myśli, przekonań i zachowań, które wpływają na zdrowie psychiczne. Obejmuje techniki identyfikowania i zmieniania myśli i wzorców myślowych, które prowadzą do niezdrowych emocji i zachowań.

 • Terapia systemowa: Skupia się na badaniu i zmienianiu wzorców interakcji między członkami rodziny lub grupy. Zajmuje się dynamiką systemu, komunikacją, rolami i wzorcami relacji w kontekście społecznym.

 • Terapia humanistyczna: Koncentruje się na rozwijaniu pełnego potencjału jednostki i promowaniu samorozwoju. Ważnymi elementami są empatia, autentyczność i zaakceptowanie samego siebie.

 • Terapia behawioralna: Koncentruje się na zmienianiu konkretnych zachowań poprzez techniki takie jak trening umiejętności społecznych, warunkowanie operacyjne i inne techniki uczenia się.

 • Terapia interpersonalna: Skupia się na rozumieniu i poprawie relacji interpersonalnych. Pomaga w radzeniu sobie z problemami w obszarze komunikacji, nawiązywania bliskich więzi i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.


Aby wybrać najlepszy nurt psychoterapii dla siebie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Zrozumienie swoich potrzeb: Zastanów się, jakie konkretne problemy chciałbyś rozwiązać lub jakie cele terapeutyczne chciałbyś zrealizować. Czy potrzebujesz zrozumienia przeszłych doświadczeń, pracy nad konkretnymi symptomami czy poprawy relacji z innymi? To może pomóc w wyborze nurtu, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

 • Konsultacja z profesjonalistą: Warto skonsultować się z psychoterapeutą lub psychiatrą, którzy mogą ocenić twoją sytuację i zaproponować odpowiedni nurt terapeutyczny. Będą oni mogli podzielić się swoim doświadczeniem i doradzić, który nurt może być najlepszy w Twoim przypadku.

 • Dopasowanie z terapeutą: Najważniejsze jest znalezienie terapeuty, z którym czujesz się komfortowo i z którym stworzysz dobrą relacje. Niezależnie od wybranego nurtu, terapeuta powinien być odpowiednio wykwalifikowany, empatyczny i profesjonalny.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma jednego "najlepszego" nurtu psychoterapii dla wszystkich. Każdy ma indywidualne potrzeby i preferencje, dlatego ważne jest znalezienie nurtu i terapeuty, z którymi czujesz się komfortowo i którzy mogą dostosować terapię do twoich potrzeb.


Czego można spodziewać się po pierwszej wizycie u psychoterapeuty?Po pierwszej wizycie u psychoterapeuty można się spodziewać kilku rzeczy:

Wstępna diagnoza: Psychoterapeuta po pierwszej wizycie przedstawi wstępną diagnozę. Przedstawi Ci dalsze potencjalne ścieżki rozwiązania twoich problemów. Oraz odpowie na twoje pytania i wątpliwości z tym związane.

Omówienie planu terapeutycznego: Psychoterapeuta przedstawi ogólny plan terapeutyczny, który uwzględnia twoje cele i potrzeby. Omówi, jakie techniki terapeutyczne mogą być stosowane, jak często będą odbywać się sesje, jak długo może trwać terapia, a także omówi inne czynniki, które mogą wpływać na proces terapeutyczny.

Ważne jest, abyś pamiętał, że każda wizyta u psychoterapeuty jest indywidualna, a terapeuci mogą mieć różne podejścia i style pracy. Po pierwszej wizycie będziesz miał lepsze zrozumienie tego, jak terapia może przebiegać i jak terapeuta może ci pomóc. Ważne jest również, aby dać sobie czas na budowanie zaufania i relacji z terapeutą, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla efektywności terapii.


Ile trwa wizyta u psychoterapeuty?


Czas trwania wizyty u psychoterapeuty może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak preferencje terapeuty, rodzaj terapii, potrzeby pacjenta itp. Na ogół, standardowa wizyta u psychoterapeuty trwa 50 minut. Jednak czas ten może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i umówiony z terapeutą.

Niektóre terapie krótkoterminowe, takie jak terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, mogą mieć sesje trwające około 30-45 minut. Terapie długoterminowe, takie jak psychoterapia psychodynamiczna czy terapia poznawczo-behawioralna, często trwają około 50 minut.

Istnieją również specjalne sytuacje, w których wizyty mogą być dłuższe. Na przykład, w przypadku terapii rodzinnej lub terapii grupowej, sesje mogą trwać od 60 do 90 minut, aby umożliwić wszystkim uczestnikom pełne zaangażowanie i czas na wyrażanie swoich problemów.


Ile kosztuje wizyta u psychoterapeuty?


Koszty wizyt u psychoterapeuty mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, doświadczenie terapeuty, rodzaj terapii, długość sesji itp. Obecnie ceny za sesję psychoterapii wahają się od 120 do 220 złoty za wizytę.


 


bottom of page