top of page

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Zaktualizowano: 3 lip

Pierwsza wizyta u psychologa lub inaczej konsultacja psychologiczna to najczęściej wywiad psychologiczny. Podczas niego specjalista będzie mógł poznać twoją historię. Jest to czas, w którym będziesz miał przestrzeń, aby udzielić psychologowi informacji o sobie oraz problemach, z jakimi się borykasz.

Pierwsza wizyta u psychologa

Podczas wywiadu możesz zostać zapytany o różne kwestie związane z Twoją obecną sytuacją życiową oraz problemami, z jakimi się zmagasz. Pierwsza wizyta to dla większości z nas skok na nieznaną wodę, przy którym naturalne jest, iż możemy odczuwać niepewność lub strach.


Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, w jakim stopniu będziesz chciał się otworzyć i jakich informacji udzielisz psychologowi. Jednak im więcej informacji udzielisz, tym lepiej specjalista będzie mógł zrozumieć problemy, z jakimi się borykasz. Pozwoli mu to na udzielenie Ci trafniejszej pomocy.

Na koniec konsultacji możesz spodziewać się przedstawienia wstępnej diagnozy. Specjalista opisze Ci także dalszy proces terapeutyczny. Pierwsza wizyta nie nakłada na Ciebie żadnych dalszych zobowiązań ani nie zmusza Cię do dalszych spotkań. Tylko od Ciebie zależy, czy zaakceptujesz przedstawione Ci potencjalne rozwiązania Twoich problemów oraz wstępną diagnozę.


To Ty podejmujesz decyzję, czy chcesz kontynuować współpracę z psychologiem. Pamiętaj, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, więc bez względu na Twoje postanowienia wszystko, co powiesz, zostanie między Wami.Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Przygotowania do wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta jest spotkaniem zapoznawczym. Podczas niego psycholog skupi się na zebraniu informacji o Tobie i zrozumieniu Twoich problemów. Nie będzie od Ciebie wymagał z góry określonych odpowiedzi czy zachowań, dlatego nie musisz się specjalnie przygotowywać.


Jednak przed wizytą zastanowienie się nad kluczowymi zagadnieniami znacząco ułatwi Ci pierwsze spotkanie z terapeutą. Przed spotkaniem możesz zastanowić się na przykład nad:

 • Jakie są główne problemy, z jakimi przychodzisz do psychologa?

 • Czego spodziewasz się po tej konsultacji?

 • Co chcesz osiągnąć dzięki tej wizycie?

 • Jaka jest Twoja motywacja i co Tobą kieruje?


Dzięki wcześniejszemu zastanowieniu się nad sensem twojej wizyty sama konsultacja może przebiegać o wiele sprawniej. Jeśli boisz się, że zapomnisz przedstawić psychologowi wszystkie kluczowe informacje, możesz przed spotkaniem przygotować krótkie notatki. Możesz na nich wypisać wszystkie najważniejsze cele i oczekiwania wobec nadchodzącej wizyty.

💡 Jeśli boisz się, że zapomnisz przedstawić psychologowi wszystkie kluczowe informacje, możesz przed spotkaniem przygotować krótkie notatki.

Najczęściej zadawane pytania


Podczas wizyty psycholog będzie starał się jak najdokładniej zrozumieć specyfikę Twojego problemu. Pytania, które będzie Ci zadawał, będą na ogół spersonalizowane. Natomiast podczas wywiadu psychologicznego często pojawiają się standardowe pytania. Są one zadawane, aby uzyskać jak najszerszy obraz sytuacji. Oto niektóre z nich:

 • Jaki jest Twoja główna motywacja do wizyty? Na czym chcesz się najbardziej skupić?

 • Jak wygląda problem z Twojej perspektywy?

 • Jakie objawy odczuwasz w związku ze swoją przypadłością?

 • Od jak dawna zmagasz się z opisywaną sytuacją?

 • W jaki sposób Twoje problemy wpływają na Twoje życie i funkcjonowanie?

 • Jak radzisz sobie obecnie z objawami?

 • Czy odczuwasz inne problemy, trudne emocje, negatywne schematy, nad którymi chcesz pracować?

 • Czy korzystałeś wcześniej z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej lub uczęszczałeś na terapię? Jeśli tak w jakim okresie czasowym miało to miejsce, jaka była diagnoza i jak oceniasz skuteczność poprzedniego leczenia? Czy przyjmujesz na stałe jakieś leki lub cierpisz na choroby przewlekłe? Kiedy ostatnio robiłeś badania profilaktyczne i jakie wyszły ich wyniki?

 • Jak wyglądają Twoje relacje rodzinne, z partnerem/partnerką i innymi bliskimi Ci osobami?

O co pyta psycholog

Kiedy warto udać się do psychologa?


Nie ma konkretnych wytycznych wobec przeżywanych emocji, odczuwanego stresu i trudnych sytuacji życiowych, w których się znajdujemy, a które wymagają pomocy psychologa.


Do psychologa warto udać się kiedy zmagasz się z problemami psychologicznymi, które nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie i które utrudniają bądź uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie. Sytuacje, w których wskazane jest udanie się na konsultację do psychologa to między innymi:

 • Obniżony nastrój,

 • Brak motywacji,

 • Zaburzenia lękowe,

 • Zaburzenia osobowości,

 • Wypalenie zawodowe,

 • Problemy z uzależnieniami,

 • Obciążenie psychiczne związane z wydarzeniami traumatycznymi,

 • Chęć lepszego zrozumienia odczuwanych emocji bądź zachowań,

 • Zaburzenia odżywiania.


Czego można spodziewać się po pierwszej wizycie?


Celem konsultacji psychologicznej jest głównie zbieranie informacji i rozpoznanie naszych problemów. Po pierwszej wizycie na ogół możemy liczyć na wstępną diagnozę i pomysły na dalszą terapię. Nie liczmy na natychmiastowe rozwiązania problemów.


Natomiast w wielu przypadkach samo podjęcie działań mających na celu przepracowanie problemu oraz podzielenie się swoimi emocjami może znacząco zmniejszyć poczucie napięcia i poprawić nasze samopoczucie. Na pierwszej wizycie możecie ustalić kontrakt, który będzie zawierał:

 • Cele terapii,

 • Formę i metody terapeutyczne,

 • Regularność terapii.


Ile trwa wizyta u psychologa?


Indywidualna konsultacja psychologiczna trwa zazwyczaj 50 minut. Jest to optymalny czas, który pozwala omówić dany temat na sesji. Czas sesji jest stały, aby zapewnić odpowiednie rozplanowanie sesji terapeutycznych.


Ile kosztuje wizyta u psychologa?

Obecnie ceny wizyty u psychologa wahają się od 120 do 220 zł. Ceny te w głównej mierze uzależnione są od miejscowości, w której mieści się placówka psychologiczna, doświadczenia i stażu psychologa, jego wykształcenia oraz specjalizacji.


Jak wygląda wizyta online?

W ostatnich latach na skutek pandemii i procesu przyspieszonej cyfryzacji na popularności zyskuje wizyta online. Terapia online charakteryzuje się taką samą skutecznością co terapia stacjonarna.


Forma prowadzenia terapii jest kwestią preferencji. Może ona zwiększać skuteczność terapii, jeśli cenisz sobie własną przestrzeń. Daje Ci to możliwość przepracowania problemów w bardziej komfortowym dla Ciebie środowisku.


Poradnictwo psychologiczne online sprawdza się też w sytuacjach, w których możesz mieć trudności w regularnych dojazdach do stacjonarnej placówki. Dzięki tej formie terapii wyjazdy służbowe i rekreacyjne, uczestnictwo w terapii z innego miasta lub inne sytuację uniemożliwiające dojazdy do placówki nie stanowią utrudnienia w przeprowadzeniu wizyty.


Jak przygotować się do sesji online?

Jednym z utrudnień przeprowadzenia sesji online mogą być nieodpowiednie warunki lokacyjne, w których się znajdujemy. Indywidualne poradnictwo psychologiczne wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, w których przebywa zarówno pacjent jak i psycholog podczas trwania sesji. Aby dobrze przygotować się do sesji online, należy:

 • Zadbać o komfortową lokację na cały czas trwania sesji,

 • Odizolować się od rozpraszającego otoczenia, które może zakłócać przebieg sesji,

 • Zadbać o nie uczestnictwo osób trzecich podczas trwania spotkania, aby zapewnić prywatność rozmowy.

 
Monika Rebizant

Masz jeszcze jakieś pytania?


Najlepiej odpowie na nie psycholog.

Nazywam się Monika Rebizant i zapraszam na konsultacje w naszej łódzkiej placówce lub online.
bottom of page