top of page

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Zaktualizowano: 31 lip

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego to zazwyczaj wywiad z rodzicem bądź rodzicami. Wasza pierwsza rozmowa zostanie poświęcona na zebraniu przez psychologa informacji o dziecku: jego zdrowiu, charakterze, zgłaszanych trudnościach. A także o rodzicach i otoczeniu dziecka.

Pierwsza wizyta u psychologa

Psycholog będzie się starać zebrać pełny obraz sytuacji, dlatego wskazane jest, aby w pierwszym spotkaniu uczestniczyli obydwoje rodzice. Pozwoli to na zapoznanie się z perspektywą obojga stron i zebraniu większej ilości informacji o waszym dziecku.

Pamiętaj! Pierwsza wizyta zazwyczaj odbywa się bez udziału dziecka. Ma to na celu umożliwienie przeprowadzenia spokojnego wywiadu z rodzicem lub rodzicami i poznanie ich oceny sytuacji, z jaką zgłaszają się do psychologa.

Po zebraniu szczegółowych informacji o dziecku i jego otoczeniu psycholog zaproponuje Wam kolejne spotkania z dzieckiem. Przeważnie mowa tu o 3-4 sesjach, które pozwolą psychologowi poznać Waszą pociechę. Nawiązać z nią odpowiednią relację, oraz zorientować się w problemach, z którymi dziecko się boryka. Wspólnie ustalicie cel pomocy dziecku. Domknięciem konsultacji będzie spotkanie podsumowujące, na które będziecie mogli przyjść z dzieckiem lub sami. W zależności od ustaleń z psychologiem.

Na spotkaniu podsumowującym, po zebraniu wszystkich informacji z wywiadu i spotkaniach z dzieckiem psycholog postawi wstępną diagnozę. Przedstawi wam możliwości dalszej pomocy dziecku takie jak terapia (indywidualna, rodzinna, dla par), lub da wskazówki do dalszej samodzielnej pracy z dzieckiem.Jak przygotować się do wizyty u psychologa dziecięcego?

Przygotowania do wizyty u psychologa

Przed pierwszą wizytą u psychologa dziecięcego warto zastanowić się nad celem naszej wizyty.


Możemy zrobić listę wszystkich tematów i zagadnień, które chcielibyśmy omówić na spotkaniu. Warto też zapisać sobie pytania i wątpliwości, jakie pojawiały nam się wobec sytuacji, z jaką się zmagamy oraz potencjalnych wątpliwości wobec przebiegu konsultacji.


Im lepiej przygotujemy się na wizytę, tym większa szansa na uzyskanie jak najlepszej pomocy od specjalisty. Przed wizytą warto zgromadzić kluczowe informacje o dziecku takie jak:


 • historię jego zdrowia,

 • wcześniejsze opinie psychologa,

 • opinie nauczycieli i opiekunów,

 • oceny opisowe,

 • historię i doświadczenia rodziny (np. historię zdrowia).

💡 Pamiętaj! Pierwsza wizyta zazwyczaj odbywa się bez udziału dziecka. Ma to na celu umożliwienie przeprowadzenia spokojnego wywiadu z rodzicem lub rodzicami i poznanie ich oceny sytuacji, z jaką zgłaszają się do psychologa.

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa dziecięcego?


Przygotowanie dziecka do wizyty u psychologa może być dla wielu z nas bardzo trudne. Czasami może nas nachodzić pokusa, aby nic nie mówić dziecku lub wymyślić jakąś historyjkę, aby uniknąć niewygodnych pytań. Jednak takie rozwiązania nie są dobrym pomysłem i mogą zaowocować utratą zaufania przez dziecko.

Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa i autentyczność wobec naszego dziecka. Poinformowanie go, iż udajecie się do specjalisty, który ma pomóc wam w rozwiązaniu nieprzyjemnych sytuacji.


Niezależnie od wieku możecie powiedzieć dziecku, iż psycholog to osoba, która ma pomóc w znalezieniu rozwiązania waszych problemów. Dobrym pomysłem jest poproszenie dziecka o zgody na udział w wizycie, aby zachować jego poczucie autonomii oraz dać mu możliwość wyrażenia swoich emocji.


Dobrze przeprowadzona, szczera rozmowa z dzieckiem przed wizytą u psychologa w znaczący sposób ułatwia późniejsze konsultacje oraz zapewnia większy komfort naszemu dziecku.

💡 Pamiętaj! Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić taką rozmowę z dzieckiem, możesz poprosić o pomoc psychologa podczas pierwszej wizyty.

Przed wizytą warto, aby dziecko miało jak najszerszą wiedzę o tym co będzie robić u psychologa. Same spotkania z dziećmi to nie tylko rozmowy, ale także zabawy, podczas których psycholog ma szansę obserwować zachowania i reakcje dziecka. Forma rozmowy i zabaw jest dostosowywana od wieku naszej pociechy tak, aby dziecko czuło się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie. W zależności od wieku i specyfiki dziecka konsultacje mogą przybierać różne formy. Oto niektóre z nich:

 • rozmowy o zainteresowaniach dziecka,

 • rozmowach o kontaktach społecznych,

 • rysowaniu,

 • rozwiązywania prostych zadań i łamigłówek,

 • obserwacji zachowań i reakcji dziecka.


O co pyta psycholog

Kiedy iść do psychologa dziecięcego?


Wizytę u psychologa dziecięcego warto rozważyć w każdej sytuacji, w której czujesz, że jakiś psychologiczny aspekt rozwoju twojego dziecka nie przebiega prawidłowo. Wskazaniem do konsultacji mogą być wszelkie niepokojące Cię zachowania, emocje bądź sytuacje związane z Twoim dzieckiem, bądź rodzicielstwem. Oto kilka przykładów, w których możesz skorzystać z pomocy specjalisty:

Rodzic:

 • przeżywasz kryzys osobisty, który odbija się na Twoim dziecku,

 • towarzyszą Ci trudne myśli, z którymi nie jesteś sobie w stanie poradzić (bezsilność, przygnębienie),

 • masz problemy z komunikacją ze swoim dzieckiem,

 • odczuwasz ciągłe obawy o swoje dziecko,

 • odczuwasz stres związany z wychowaniem dziecka,

 • potrzebujesz wsparcia w procesie rozwoju Twojego dziecka,

 • rozwój twojego dziecka wzbudza twoje obawy.

Dziecko:

 • dziecko przejawia zachowania agresywne lub samo destruktywne (częste bójki z rówieśnikami lub członkami rodziny, wulgarność, wyładowywanie złości na otoczeniu),

 • w życiu dziecka zaszła istotna zmiana (rozwód rodziców, śmierć bliskiego członka rodziny, przeprowadzka),

 • dziecko ma trudności w funkcjonowaniu społecznym (trudności lub niechęć do zawierania kontaktów społecznych, izolowanie się),

 • dziecko zgłasza lęki, które utrudniają bądź uniemożliwiają mu prawidłowe funkcjonowanie,

 • dziecko ma obniżony nastrój (jest ciągle przygnębione, apatyczne).Jakie pytania może zadać psycholog dziecięcy?


Psycholog dziecięcy będzie starał się zebrać jak najwięcej informacji zarówno o Waszym dziecku jak i jego otoczeniu i najbliższych. Pamiętaj, że jest to specjalista, który ma szeroką wiedzę o psychice dziecka i wszelkie informacje, jakich udzielisz, posłużą tylko do jak najlepszego zrozumienia problemu i pomocy dziecku. Podczas wywiadu psycholog może pytać was o takie rzeczy jak:

 • zdrowie Waszego dziecka,

 • przeżycia i doświadczenia zarówno dziecka jak i rodziny,

 • przebyte choroby i zażywane leki przez dziecko i rodzinę,

 • charakter waszego dziecka i jego codzienne nawyki,

 • opinię nauczycieli i innych opiekunów zaznajomionych z dzieckiem,

 • zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu,

 • relacje rodzinne, z rówieśnikami i warunki życiowe.


Czego oczekiwać po wizycie u psychologa dziecięcego?


Psycholog dziecięcy to specjalista posiadający szeroką wiedzę o rozwoju i psychice dziecka. Po pierwszych wizytach możemy liczyć na zaproponowanie nam odpowiedniej formy pomocy dla naszego dziecka. Postawienie wstępnej diagnozy, wystawienie opinii psychologicznej, propozycje terapii lub udzielenie wskazówek mających nam pomóc w dalszym rozwoju dziecka.

💡 Pamiętaj! Ze względu na tajemnice zawodową, psycholog nie ma obowiązku poinformować Ciebie o wszystkim, czego dowiedział się od dziecka, chyba że dana informacja dotyczy zagrożenia zdrowia bądź życia dziecka.

Pamiętaj, że psycholog nie będzie oceniał ani Ciebie, ani twojego dziecka. Jego zadaniem jest udzielenie jak najlepszej pomocy oraz zadbanie o komfort psychiczny na spotkaniach. Obowiązuje go też tajemnica zawodowa, dlatego możesz liczyć na pełną dyskrecję wobec przedstawianych mu problemów oraz sytuacji rodzinnej.


Czy psycholog dziecięcy może przepisywać leki na pierwszej wizycie?


Psycholog dziecięcy nie może przepisywać nam leków. Wyjątkiem jest sytuacja, w której psycholog posiada także wykształcenie lekarskie. Np. lekarz psychiatrii. Jednak, jeśli podczas konsultacji wyjdzie taka potrzeba, psycholog dziecięcy może nam zasugerować wizytę u lekarza, aby omówić tę kwestię.


Ile trwa wizyta u psychologa dziecięcego?


Zarówno pierwsze konsultacje jak i dalsza terapia u psychologa dziecięcego trwa zazwyczaj około 50 minut. W przypadku pracy z niektórymi dziećmi może trwać dłużej lub krócej w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka.


Ile kosztuje wizyta u psychologa dziecięcego?


Koszt konsultacji i terapii u psychologa dziecięcego jest uzależniony od lokalizacji, doświadczenia i specjalizacji psychologa. Zazwyczaj ceny wahają się od 120 do 220 złotych za wizytę.

 
Aleksandra Nawrocka

Masz jeszcze jakieś pytania?


Najlepiej odpowie na nie psycholog dziecięcy.

Nazywam się Aleksandra Nawrocka i zapraszam na konsultacje w naszej łódzkiej placówce lub online.
bottom of page