top of page

Jak wygląda pierwsza wizyta u terapeuty par ?

Nie wszystkie problemy w związku można rozwiązać tylko między sobą. Czasem potrzebujemy kogoś, kto udzieli nam odpowiednich rad i ułatwi nam spojrzenie na relację z innej perspektywy.

Pierwsza wizyta u psychologa

Terapia par nazywana jest czasem terapią małżeńską, jednak warto pamiętać, że z pomocy tej mogą korzystać osoby pozostające w różnych związkach. Dobrze wykwalifikowany specjalista będzie potrafił przeprowadzić terapię związków niezależnie od np. orientacji partnerów, ich wieku czy religii.


Istnieje wiele nurtów terapii par. Pomimo tego, że terapeuta ten jest wykształcony w dziedzinie konsultacji związków, najczęściej pracuje również pod akredytacją szkół psychoterapeutycznych. Nauczają one takich nurtów jak terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, Gestalt itp. Przed zasięgnięciem pomocy warto sprawdzić kompetencje i doświadczenie specjalisty tak, aby były jak najbliższe naszemu przypadkowi.


Dla par wspólna terapia jest często “ostatnim kołem ratunkowym” dla ratowania związku. Jeżeli myślimy nad tego typu formą pomocy, oznacza to, że mamy do tego pewne przesłanki.

Pomimo różnic w podejściach terapeutów cel terapii par pozostaje taki sam - otworzenie się przed sobą i wyjaśnienie kwestii wcześniej nieporuszonych. Terapeuta ułatwi nam odkrycie przyczyn konfliktów występujących w związku.


Dzięki odpowiedniemu wsparciu i podejściu możemy nauczyć się wykorzystywać własne doświadczenia tak, aby skierować naszą przyszłość w stronę ogólnego dobrobytu.
Jak wygląda pierwsza wizyta u terapeuty par?


Przygotowania do wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta polega na zebraniu odpowiednich informacji przez terapeutę i ustrukturyzowanie przebiegu terapii w przyszłości. Wysłucha on “obu stron medalu”, co pozwoli mu na odpowiednie zrozumienie sytuacji kryzysowej. Wywiad, który zbierze terapeuta będzie polegał na zebraniu podstawowych i kluczowych informacji o historii związku i występujących w nim konfliktów. W atmosferze szacunku i zaufania para będzie mogła przedstawić własne wersje problemów w związku. Oprócz samej historii powinniśmy przedstawić również przeszkody aktualnie kierujące naszym związkiem. Ważnym jest szczere opisywanie własnych przeżyć i emocji, ponieważ w relacjach często ich nie okazujemy. Terapeuta pozna również sposób komunikacji w naszym związku i tego, jakie wzorce zachowań w nim przejawiamy.


Osoby uczestniczące w terapii będą poproszone również o opowiedzenie swojej własnej, indywidualnej historii i doświadczeń. W ten sposób specjalista zadba o wyjątkowość jednostki biorącej udział w terapii. Będzie mógł również dostosować swoje zasoby do takich cech pacjentów jak charakter, zdrowie czy edukacja.


Na pierwszym spotkaniu terapeuta pozna również naszą motywację do naprawienia związku. Konflikty mogą być jednak na tyle poważne, że dla zachowania zdrowia pacjentów najlepszym rozwiązaniem będzie rozstanie się.


Terapeuta zadba wtedy o obopólny komfort swoich klientów. Od samego początku będzie budował wspólne zaufanie między sobą a parą.


Spotkania z terapeutą i informacje tam przekazane są poufne. Wszystko po to, aby czuć się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie w jego gabinecie. Zasady poufności zostaną dokładnie przedstawione podczas pierwszej wizyty.


Końcowym elementem pierwszego spotkania będzie ustalenie celów terapii i planu jej przebiegu. Takim celem może być np. poprawienie relacji z dziećmi, zwiększenie zaufania do siebie, jakości życia seksualnego lub zmniejszenie częstotliwości i intensywności występujących w związku konfliktów. Określicie wspólnie waszą dostępność i częstotliwość prowadzenia spotkań. Terapeuta poprowadzi was przez ścieżkę prowadzącą do wspólnego zdrowia.

💡 Spotkania z terapeutą i informacje tam przekazane są poufne

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u terapeuty par?


 • Wspólnie z partnerem zadecydujcie o podjęciu terapii i przedyskutujcie motywy, które doprowadziły was do tego postanowienia. Pamiętajcie o szczerości i nie bójcie się rozmawiać o kwestiach problematycznych. Wasz partner powinien być świadomy tego, jakie emocje wami kierują. Ważne jest również wspólne wybranie odpowiedniego specjalisty tak, aby obie strony relacji czuły się z nim komfortowo.

 • Przypomnij sobie i zapisz podstawowe fakty i informacje ze swojego życia tak, aby nie umknęły podczas pierwszego spotkania. Mogą to być dane dotyczące stanu zdrowia, zatrudnienia, rodzina, ważne decyzje podjęte w przeszłości lub idee, którymi się kierujemy.

 • Informacje o związku i jego historii są równie ważne, jednak należy je oddzielić od życia osobistego. Przygotujmy kluczowe fakty z historii naszego związku, przypomnijmy sobie o jego początku, wzlotach i upadkach. Uschematyzujmy sobie je tak, aby od samego początku terapeuta wiedział, z jakim przypadkiem ma do czynienia. Pamiętajmy o tym, że jego jedyną rolą jest pomoc. Terapeuta nie będzie oceniał sytuacji dla nas wstydliwych czy smutnych.

 • Razem z partnerem przedyskutujcie cele, do których będziecie dążyć podczas terapii. Może się okazać, że nie są one wspólne - nawet taki fakt należy przekazać podczas pierwszego spotkania terapeucie. Co chcielibyście zmienić lub poprawić w waszej relacji?

 • Przygotujcie się na szczerość. Jeśli do tej pory unikaliście otwartej komunikacji w związku, to teraz nadszedł moment zmiany. Na terapii nauczycie się otwarcie rozmawiać o swoich emocjach, przeczuciach czy obawach. Jest to kluczowy element prowadzący do skuteczności terapii.

 • Terapia par oznaczona jest wspólnym wysiłkiem waszym i specjalisty. Zachowajcie dobre podejście i optymizm podczas podejmowania tego pierwszego kroku.

O co pyta psycholog

Kiedy udać się do terapeuty par?


Do tego specjalisty możemy udać się wtedy, gdy odczuwamy potrzebę naprawienia kryzysu w związku, na którym nam zależy. Być może nasza relacja naznaczona jest nierozwiązywalnymi problemami, takimi jak przemoc czy uzależnienie. Niezależnie od potrzeb, terapeuta ułatwi nam poznanie przyczyn takich kryzysów, zarówno z naszej strony jak i partnera.


Inną przyczyną podjęcia takiej terapii jest nauczenie się budowania zdrowego związku w przyszłości. Z takiej pomocy mogą skorzystać np. pary w trakcie planowania małżeństwa lub przeprowadzki pod wspólny dach.


Przykładowymi przesłankami przemawiającymi za podjęciem terapii mogą być:

 • Narastające i pogłębiające się konflikty w związku lub rodzinie, kłótnie, przemoc każdego rodzaju, problemy finansowe, interpersonalne;

 • Zdrady, zarówno te fizyczne jak i emocjonalne;

 • Problemy z życiem seksualnym, nie osiąganie satysfakcji, obniżenie pociągu seksualnego;

 • Traumatyczne wydarzenia życiowe, takie jak śmierć w rodzinie, choroby, wypadki, poronienia. Również pozytywnie kojarzone wydarzenia, takie jak ślub, potomstwo czy wyprowadzka mogą poważnie odznaczyć się na naszych emocjach;

 • Problemy w komunikacji, brak zaufania czy otwartości;

 • Mijające się ze sobą plany i cele życiowe, rozbieżność przekonań;

 • Rutyna, stopniowy zanik przyjemności ze związku, rodzące się przez to negatywne emocje i zanik komunikacji, chęć wprowadzenia świeżości i dynamiki do relacji


Czego można spodziewać się po wizycie u terapeuty par?


Pewne jest jedno - nie można oczekiwać, że taka terapia naprawi nasz związek. Jej zadaniem jest jednak nauczenie się rozpoznawania problemów i ich przyczyn.


Terapia par jest tylko narzędziem, które pozwoli nam dowiedzieć się, jak postępować w życiu codziennym w celu uniknięcia niepożądanych sytuacji i kryzysów. Dzięki niej zyskamy wiedzę, jak budować związek w korzystny sposób.


Ile trwa wizyta u terapeuty par?


Podobnie jak w przypadku innych rodzajów terapii, jedna wizyta terapeutyczna trwa ok. 45-90min. Czas ten jest dostosowany do tego, aby nie przeciążyć psychicznie pacjentów. Przeprowadzenie terapii par od początku do końca trwa zazwyczaj minimum kilka miesięcy.Ile kosztuje konsultacja u terapeuty par?


Około 100-250zł, czyli tyle, ile zazwyczaj płacimy za wizytę w terapii indywidualnej. Cena ta to całość opłaty, tj. płacimy za wizytę, nie za osobę. Cena ta może różnić się w zależności od miejsca lub kompetencji terapeuty.Jak wygląda wizyta online?

W ostatnich latach na skutek pandemii i procesu przyspieszonej cyfryzacji na popularności zyskuje wizyta online. Terapia online charakteryzuje się taką samą skutecznością co terapia stacjonarna.


Forma prowadzenia terapii jest kwestią preferencji. Może ona zwiększać skuteczność terapii, jeśli cenisz sobie własną przestrzeń. Daje Ci to możliwość przepracowania problemów w bardziej komfortowym dla Ciebie środowisku.


Poradnictwo psychologiczne online sprawdza się też w sytuacjach, w których możesz mieć trudności w regularnych dojazdach do stacjonarnej placówki. Dzięki tej formie terapii wyjazdy służbowe i rekreacyjne, uczestnictwo w terapii z innego miasta lub inne sytuację uniemożliwiające dojazdy do placówki nie stanowią utrudnienia w przeprowadzeniu wizyty.


Jak przygotować się do sesji online?

Jednym z utrudnień przeprowadzenia sesji online mogą być nieodpowiednie warunki lokacyjne, w których się znajdujemy. Indywidualne poradnictwo psychologiczne wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, w których przebywa zarówno pacjent jak i psycholog podczas trwania sesji. Aby dobrze przygotować się do sesji online, należy:

 • Zadbać o komfortową lokację na cały czas trwania sesji,

 • Odizolować się od rozpraszającego otoczenia, które może zakłócać przebieg sesji,

 • Zadbać o nie uczestnictwo osób trzecich podczas trwania spotkania, aby zapewnić prywatność rozmowy.

 
martyna nowak

Masz jeszcze jakieś pytania?


Najlepiej odpowie na nie terapeutka par.

Nazywam się Martyna Nowak i zapraszam na konsultacje w naszej łódzkiej placówce lub online.
bottom of page