top of page

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychodietetyka?

Zaktualizowano: 31 lip

Pierwsza wizyta u psychodietetyka wygląda podobnie jak ta u psychologa. Dowiedz się, jak wygląda wywiad, czego się spodziewać oraz co musisz przygotować.

Pierwsza wizyta u psychologa

Psychodietetyk to specjalista posiadający interdyscyplinarną wiedzę z zakresu psychologii, dietetyki i medycyny. Specjalista ten zajmuje się pomaganiem nam z problemami odżywiania i zmianą nawyków żywieniowych. Dzięki swojej rozległej wiedzy może nam również pomóc z psychologicznym podłożem występowania tych przypadłości.


Psychodietetyk to osoba po dietetyce lub psychologii, która ukończyła specjalistyczne studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki. W zależności od jego podstawowego wykształcenia zakres jego kompetencji może się nieznacznie różnić.


Specjalista, który ukończył dietetykę, będzie mógł ułożyć nam dokładny jadłospis. Natomiast psychodietetyk po psychologii, będzie miał szerszą wiedzę psychologiczną. Dzięki temu lepiej pomoże nam z trudnymi emocjami i nawykami, które mogą wiązać się z naszym problemem.Jak wygląda pierwsza wizyta u psychodietetyka?

Przygotowania do wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta u psychodietetyka wygląda podobnie jak ta u psychologa.


Na waszym pierwszym spotkaniu psychodietetyk przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Specjalista będzie się koncentrował na poznaniu Twojej historii, dotyczącej relacji z ciałem i nawyków żywieniowych.


Podczas rozmowy psychodietetyk będzie Cię pytał o twoje wcześniejsze diety, oraz inne sposoby na utratę, lub nabranie wagi.


Opowiadanie obcej osobie o naszych nawykach żywieniowych i problemach z nimi związanych może być dla nas niekomfortowe.


Pamiętaj, że psychodietetyk jest specjalistą, którego zadaniem jest pomóc Ci w zwiększeniu życiowego komfortu i rozwiązaniu twoich problemów. Nie musisz obawiać się, że będzie Cię oceniał lub krytykował. Tylko ty decydujesz, ile postanowisz powiedzieć, ale im więcej informacji udzielisz, tym specjalista będzie mógł Ci lepiej pomóc.


Podczas pierwszej wizyty u psychodietetyka możemy odczuwać dyskomfort lub stres, który jest normalny przy zwierzaniu się obcej osobie z naszych intymnych problemów. Pamiętaj jednak, że szukanie pomocy nie jest powodem do wstydu, a aktem odwagi i ważnym krokiem do poprawy komfortu swojego życia.


💡 Pamiętaj! Nie musisz obawiać się, że będzie Cię oceniał lub krytykował. Tylko ty decydujesz, ile postanowisz powiedzieć, ale im więcej informacji udzielisz, tym specjalista będzie mógł Ci lepiej pomóc.

Jak przygotować się do wizyty u psychodietetyka?


Przed pierwszą wizytą u psychodietetyka nie trzeba specjalnych przygotowań, jednak warto zwrócić uwagę na pewne kwestie. Przed udaniem się do specjalisty, przydatne może być zastanowienie się nad celem naszej wizyty. Jeśli mamy taką możliwość, warto zapisać sobie historię naszej wagi i jej zmian na przestrzeni lat.

Ważne jest zwrócenie uwagi na swoje obecne oraz wcześniejsze nawyki żywieniowe. Postaraj się przemyśleć czy jakieś nawyki żywieniowe lub zmiany wagi łączą się z przeżywanymi emocjami, albo trudnymi sytuacjami w życiu.


Twój wygląd czy waga nie definiują, jakim jesteś człowiekiem i nie określają twojej wartości. Nie musisz się wstydzić podczas wizyty u psychodietetyka. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo i bezpiecznie w trakcie spotkania.


O co pyta psycholog

Kiedy iść do psychodietetyka?


Skorzystanie z pomocy psychodietetyka warto rozważyć w momencie, w którym czujesz, iż nie jesteś w stanie poradzić sobie samemu z przypadłościami, które utrudniają lub uniemożliwiają Ci prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli czujesz, że pewne nawyki lub problemy pogarszają komfort twojego życia, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Psychodietetyk pomoże Ci między innymi jeśli:

 • Masz problemy ze zmianą nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

 • Masz trudności ze zmianą swojej wagi, pomimo stosowania różnych diet.

 • Chcesz zmienić wygląd swojego ciała.

 • Cierpisz na zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię, zaburzenia przeżuwania, zespół Pica)

 • Masz tendencję do zajadania stresu i trudnych emocji.

 • Potrzebujesz pomocy z wypracowaniem zdrowej relacji z jedzeniem.

 • Zmagasz się z nieustannym efektem jo-jo

 • Ciągle dążysz do osiągnięcia idealnej sylwetki i masz problem z akceptacją swojego ciała.

 • Brakuje Ci motywacji lub pomysłu na zmianę nawyków żywieniowych.Czego oczekiwać po wizycie u psychodietetyka?


Psychodietetyk to specjalista posiadający interdyscyplinarną wiedzę zarówno w kwestii dietetyki, jak i psychiki człowieka. Po wizycie u specjalisty możesz oczekiwać, iż zostanie Ci przedstawiona wstępna diagnoza twojego problemu. Oprócz tego, w zależności od przedstawionego przypadku, psychodietetyk może zaproponować Ci:

 • Dalszą terapię, na której przepracujesz swoje trudności oraz będziesz miał możliwość nauczyć się lepszego funkcjonowania w relacjach ze swoim ciałem i jedzeniem.

 • Rozpisanie szczegółowej, specjalistycznej diety oraz pomoc we wprowadzeniu jej do twojego życia.

 • Skierowanie do innego specjalisty, który będzie w stanie dopełnić procesu terapeutycznego. Np. psychiatry, który przepisze leki jako formę pomocy farmakologicznej.


Czy psychodietetyk może przepisywać leki na pierwszej wizycie?


Psychodietetyk nie posiada uprawnień do przepisywania leków. Z wyjątkiem specjalistów posiadających również wykształcenie lekarskie. Jednak jeśli twoje problemy mogą zagrażać twojemu zdrowiu, lub życiu, może skierować Cię do innego specjalisty np. psychiatry, abyś uzyskał wymaganą pomoc farmakologiczną.


Ile trwa wizyta u psychodietetyka?


Wizyta u psychodietetyka trwa zazwyczaj tyle samo, ile u psychologa. Standardowym czasem na jedną wizytę u psychodietetyka jest 50 min. Jest to optymalny czas na przedstawienie i rozmowę o swoich problemach, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych proporcji, aby nie przeciążyć się psychicznie.


Ile kosztuje wizyta u psychodietetyka?


Koszt wizyty u psychodietetyka waha się obecnie od 120 do 200 zł. Cena ta jest uzależniona w głównej mierze od lokalizacji, doświadczenia i renomy specjalisty oraz kompleksowości świadczonych usług.

 
Julia Figiel

Masz jeszcze jakieś pytania?


Najlepiej odpowie na nie psychodietetyk.

Nazywam się Julia Figiel i zapraszam na konsultacje w naszej łódzkiej placówce lub online.bottom of page